COL Mast

News

Check out this page for the latest News and Updates from around the District. The bottom of this page also contain useful information from the Council.

If you think you have a news worth story, send it to your district executive to the right of this page.

 

An Invitation to Scouting

Continental District
Cradle of Liberty Council
Boy Scouts of America

Proposal:

To plan and operate a display of exhibits and hands on activities designed to promote interest in the Scouting Programs. The display needs to be flexible enough to quickly assemble, dis-assemble, and store between presentations. It should be available for display, with attendants, at community days in Pottstown, New Hanover Township, and the Upper Perkiomen Valley. It needs to be ready for display at the fall, 2014 events in these locations.

Content:

The display will be designed by a team of volunteers – adult and youth – who will meet periodically to brainstorm and plan the details. There should be items to attract the attention of both youth and parents,. The display should include information literature about Scouting involvement, history, etc., samples of Cub Scout, Boy Scout, and Venturing seasonal activities, (Klondike Derby Sleds, Pinewood Derby cars, etc.), demonstrations of Scout centered skills, (First Aid, Pioneering, Survival, etc.), Hands-on activities for visitors – both adult and youth,

Other ideas:

Eagle Scout Display - history, projects, faous Eagles, etc.
Founders of Scouting
Boy Scout Camps
History of the Boy Scout Uniform
Map of district, showing location of existing (and planned?) units

Current Needs:

Volunteers for planning and operation
Dates of events
Materials available through various unit, district and council sources.
Contact municipalities to communicate ideas, needs, as well as ways to help in return.

To contribute ideas or suggestions contact:

Lee Wesner
slwesner@comcast.net

To be discussed further at the March Roundtable.

 

 Updated Scores 1/19/2014 5PM

Lots of other Pictures

Flag Pole Pictures and Videos,

Splitting Headache - (Submitted by Nicholas),  A Better 4 man ski video (submitted by Nicholas)

4 man ski video  ,  Crossing Quicksand Gulch, Troop 99 Boxin'Oxin'Sled Race

Downloadable Leaders Guide - Preliminary

2014 Station Packet


The Continental District’s 41st Annual Klondike Derby was held at Camp Hart on January 17, 18, & 19, 2014. Headquarters, Registration, and the First Aid area for the weekend, were located at the Camp Master’s Cabin. The Awards Ceremony, Church Service, and Staff meetings took place in the dining hall.  Stations for the event were located trough the camp.

THANK YOU TO EVERYONE THAT MADE THIS YEARS EVENT POSSIBLE AND A GREAT SUCCESS
NEXT YEARS EVENT WILL BE JANUARY 9, 10, 11 2015

Additional pictures and videos will be posted as they are processed.

If you have any comments or suggestions please contact John Kelly, Mark Wylie, or anyone on the District Committee. 

Continental District Roundtables

Will be moving to New Hanover Lutheran Church

 on Thursday evenings starting in September

Have a Great Summer

 

(3/15/14 update)

 2014 Continental District Picnic June 11, 2014

 

As in previous years the June roundtable will be a picnic at the New Hanover Lutheran Church Picnic Groove.   Hot dogs and Hamburgers will be provided.  Please bring a dessert, beverage  or side dish to share.  All scouters, scouts and their families from the district are welcome.  Please contact Mark Wylie (mewylie@verizon.net) if you plan to attend.  Arrivals 6PM - Dinner 6:30PM

  Pictures from Previous District Picnics  

The 79th Annual Continental District Scouters Recognition Dinner was hosted by Troop/Pack 367 at New Hanover Lutheran Church on April 27th 2013.  The event is held each year to honor the tireless volunteers of the Continental District, who make Scouting an enriching experience for the youth in our communities.  The evening was filled with food, fellowship, and fun while we surprised and recognized the distinguished service of our fellow Scouters. 

George Steckhouse was not only the master of ceremonies but also received the Commissioner Award of Excellence.
 
All of the scouters, scouts, families and significant others present were then reconized for their service to scouting in our communities.  Standing as thier roles were annouced, and seating by years of service.  Many in the group having more than 20 years.  As the years increased to 25, 30, 35, 40, 457850 or less many sat but 4 individuals were still standing, Al Jenkin sat at 55 years or less with 53 years, Lee Wesner and Joe Brooke sat at 60 years or less with 58 years each, leaving Roy Geiger standing with 71 years of dedicated service. That's 240 years of service just counting these 4 scouters.  Link to 3:37 minute video on You tube
 

 
Unit Scouter Awards and Unit Leader Awards of Merit were then awarded. (List of recipients will be added when available)
 
Timothy Murray was presented the William D. Boyce New-Unit Organizer Award for successfully organizing a new unit chartered to the Veterans of Foreign Wars Post 780. 
 
The history of the James E. West Fellowship Award and past recipients were recognized, including Kevin Lawlor, who passed away after receiving this award last year.  To honor Kevin and since it happened to be his birthday, the group sang Happy Birthday for Kevin.  Link to Happy Birthday Kevin 0:36
 
Joe Brooke and Chuck Tomlin were the 2013 recipients of the James E. West Fellowship Award for their many years of dedicated service to scouting. (videos available, will be posted soon)
 
Jackie Smith was awarded the District Award of Merit for her many roles supporting both cub and boy scouts in the district and developing and running the Tiger Hunt orientering event for many years.
 
Jeff Canon was also awarded the District Award of Merit for his many years and roles supporting scouting in the district.
 
During the event a silent auction of scouting memorabilia was held to benefit the Continental District's James E. West Fellowship fund.  More than $200 was raised and will be put towards the 2014 awards.
 
The district would like to thank Troop/Pack 367 for hosting this event, all those who attended the event who helped make it an enjoyable eveining, and all those who continue to make the Scouting program available for the youth in our communities.
 
PS: Remember, individuals must be nominated to recieve these awards.  Please nominate deserving candidates as we go through the awards process for the 2014 awards.  A list of past recipients is provided elsewhere on this website.
 

Full versions of all the pictures and videos will be available contact Mark Wylie for a Disk 

Gentlemen

If you don't have a Turtle Pass for this year then you'll need to sign up / register for the Fellowship weekends.

Here's the links, you can register and pay on line.

http://www.unamilodge.org/forms

Ernie
 Aka Old Mr. Scar
  

Updated 4-28-2013

Continental District Recipients of the
"Silver Beaver"

1932 ADOLPH KEISER, 1932 C. CLEAVER ROOT, 1946 EARL KUMMERER, 1951 H. SCHELLENBERGER, 1956 ROGERT C. YODER, SR, 1957 ROGER S. FIRESTONE, 1957 J. RUSSELL GEIGER, SR, 1961 A. W. KOPPENHAVER, 1961 MELVIN L. FEROE, 1961 WILLIAM D. GLENNY, 1963 ROBERT G. WELLER, 1964 DELAINE E. STORY, 1966 FRED W. BIELER, 1968 GEORGE O. RHOADS, SR, 1968 HIRAMADANS, 1969 DONALD M. KASTLE, 1971 DAVID FRIEDMAN, 1972 MELVIN C. BORNEMAN, 1972 SELMA U. FRIEDMAN, 1972 GARNET C. NYE, SR, 1972 ELANORE O’CONNEL, 1973 GRACE BILLGER, 1974 DR. DONALD C. THOMPSON, 1975 WILLIAM N. SCHULTZ, 1976 THOMAS L. SMITH, 1977 ROBERT FULMER, 1977 ROBERT K. HARTZELL, 1978 ROY A. GEIGER, 1981 RAYMOND G. BURKHARDT, 1981 KARL WINSCH, 1981 GEORGE LIGHTKEP, 1982 WHITNEY KERCHNER, 1983 BARRY W. KERCHNER, 1985 DOUGLAS BROWN, 1990 FLOYD TREFFINGER, JR, 1992 FRED REIGNER, 1994 CHARLES FLICKINGER, 1996 KAREN DIEHL, 1998 PAT SARRO, 1998 LEE WESNER, 1999 GEORGE SMITH, 2001 RON RODENBERGER, 2001 WILLIAM ROBINSON, 2002 CURTIS FOUTS, 2002 CRAIG H. TOMLIN (Chuck), 2003 JOSEPH BROOKE, 2003 ALBERT JENKIN, 2004 LAWRENCE K. HOCKMAN, 2004 GLADYS E. HOCKMAN, 2005 JOHN GALAMBA, 2009 BRIAN K. BURKHARDT, 2012 WILLIAM HUNSBERGER, 2013 ALICIA TRYON, 2013 JEFFREY ASTER

 

Continental District Recipients of the
“Award of Merit

1939 HENRY T. SCHNEIDER, 1939   EDWIN JOHNSON, 1945 LOUIS S. CORNISH, 1945 FREDRICK CALEEN, 1945 CHARLES S.   SCHULZ, 1946 HARRY M. SHELLENBERGER, 1946 JONATHAN L. MILLER, 1946 PAUL V.   COPPENHAVER, 1947 LESTER KREIBEL, 1947 WARREN KRIEDER, 1947 J. RUSSEL GEIGER,   SR., 1947 OLIVER L. CHRISTMAN, 1947 WAVERLY H. KIEHL, 1948 LEROY R. MOYER, 1948   WALTER S. HUTT, 1949 A. W. KOPPENHAVER, 1949 HAROLD G. LEBARON, 1950 WILLIAM   C. BINDER, 1950 BERTRAM P. SCANLIN, 1950 ORLO HART, 1951 FRED BIELER, 1951   CLAUDE KULP, 1951 WILLIAM GLENNEY, 1951 J. RUSSEL GEIGER, JR., 1952 JAMES   UNDERCOFFLER, 1952 RAYMOND STICHTER, 1953 WILLIAM N. SCHULTZ, 1953 ROBERT   GLENN, 1953 DANIEL BOWER, 1953 PAUL MILLER, 1953 LEONARD WERT, 1954 LEROY   STELTZ, 1954 EDWARD JAMESON, 1954 ROBERT YODER, 1955 PAUL S. BEILER, 1955   ROBERT WELLER, 1955 FREDRICK SCHLICK, 1955 GEORGE LESKOWITZ, 1956 EDGER   WILKINS, 1956 RAYMOND YOCOM, 1956 CLARENCE PIKE, 1956 ROBERT HARTMAN, 1957   ROY A. GEIGER, 1957 OTTO KOCH, 1957 ABRAM HUNSICKER, 1957 HAROLD ROHN, 1957   DAVID S. EMERY, 1958 DONALD TREFFINGER, 1958 DONALD KASTLE, 1958 JESSE HOUCK,   II, 1958 WM. HOLLAND WUNDER, 1959 JOHN HAGENBUCH, 1959 DONALD FRIES, 1959   HARRY SHANTZ, 1959 ROBERT MOSER, 1959 DELAINE STORY, 1960 GARNET NYE, SR, 1960   MELVIN FEROE, 1960 JAMES WOOD, 1960 WARREN FRY, 1961 RICHARD GROW, 1961 STEVE   KULSKOWSKY, 1961 KARL RAUSCHER, 1961 WM. EDWIN YOST, 1963 GEORGE RHOADS, 1963   PAUL KRUM, 1963 JOHN FRAZER, 1964 ROBERT FULMER, 1964 F. LEON HUBER, 1964   JAMES F. MARQUETTE, 1964 FRANCIS TYSON, 1965 T. WILBERT BAKER, 1965 W.   STEPHEN SHARP, 1965 GEORGE J. HOFFMAN, JR., 1966 LEROY S. OELSCHLAGER, 1966   EDGAR GERBER, 1966 GERALD GABEL, 1967 CURTIS FRONHEISER, 1967 WALTER F.   RICHARDS, JR., 1967 HOWARD L. KREIBEL, 1968 DAVID FRIEDMAN, 1968 THOMAS L.   SMITH, 1968 JONATHAN S. FINK, 1969 FRED K. REIGNER, 1969 KARL W. WINSCH, 1969   JAMES L. SCHEETZ, 1969 GLENN ALLEBACH, 1970 JAMES F. KRITZ, 1970 IVO G. HENRY,   1970 RALPH J. O’CONNELL, 1970 CHARLES A. FLICKENGER, 1971 JAMES G. WATERS, 1971   CARL E. LNEPP, 1971 FLOYD TREFFINGER, 1971 NORMAN YOCOM, 1972 GEORGE ELLIS, 1972   JACK S. WAGNER, SR., 1972 ROBERT K. HARTZELL, 1972 ROBERT L. WALTERS, 1973   DAVID INGRAM, 1973 FRED SCHLICK, JR, 1973 DR. DONALD THOMPSON, 1974 PETER J.   LENHARDT, 1974 KENNETH MOHR, JR, 1974 HARLOD TROELSCH, 1974 GEORGE LIGHTKEP, 1975   LEANNE WAGNER, 1975 GEORGE MACE, 1975 RAYMOND, BURKHARDT, 1975 CURTIS FOUTS, 1976   GEORGE MAUTE, 1976 JOHN GALAMBA, 1976 EDWIN FOX, 1977 EARL ROTH, 1977 FRED   HOFKE, 1977 SELMA FRIEDMAN, 1978 DOUGLAS BROWN, 1978 JACK W. BELL, 1978 FRANK   MANN, III, 1979 RONALD RODENBERGER, 1979 DALE SHANER, 1979 RALPH WHALEN, 1980   HARRY B PRICE, JR., 1980 RALPH E. KEIM, 1980 DONALD REIGEL, 1981 ROBERT   CHERNESKI, 1981 LINWOOD M. QUINTER, 1981 PAUL R. NESTLER, JR., 1982 SYLVESTER   BUSZTA, 1982 CLARENCE MAYBERRY, 1983 GRACE BILLGER, 1983 NORMAN H. GROSS,   1983 TERRY BEILER, 1984 CLARA GROSS, 1984 RICHARD P. BRENNAN, 1985   SUELLEN QUINTER, 1985 GEORGE P. KOREN, JR, 1986 MELVIN E. REIFSYDER, 1986   BARBAR A. HESS, 1986 RICHARD GULDIN, 1987 ROSE JEAN BILLGER, 1987 LARRY K.   HOCKMAN, 1988 PETER CHOMNUK, 1988 EDWIN F. GEORGE, 1988 GLADYS HOCKMAN, 1989   THOMAS SPAAR, 1989 THEODORE J. VOGT, III, 1989 GEORGE T. SMITH, 1989 BRIAN K.   BURKHARDT, 1990 THOMAS F. PRUITT  SR., 1990 PHYLLIS E. INGRAM, 1991   WILLIAM BARNHILL, 1991 HAROLD WEBER  SR., 1992 JOHM MILES, 1992 JAMES   MONTICH, 1993 KEN FORCE, 1993 BRUCE ALBITZ, 1994 KAREN DIEHL, 1994 JACK HOBER,   1995 PAT SARRO, 1995 ERNIE SCARDECCHIO, 1996 FRAN SARRO, 1996 WILLIAM   ROBINSON, 1997 PEG SMOLA, 1997 DAVE PROFFI, 1998 PAT MCCULLY, 1998 MIKE CANTY,   1999 TOM MCCULLY, 1999 WAYNE LENDER, 2000 CRAIG TOMLIN, 2000 RONALD FRICK, 2001   JOSEPH BROOKE, 2001 R. LELAND WESNER, 2002 DONALD SCHMOYER, 2002 PAUL LITTLE,   2003 BLAIR S. BEARD, 2003 MARTIN J. O’CONNOR, 2004 AUGUST BELMONT, 2004 KEVIN   LAWLOR, 2005 GEORGE STECKHOUSE, 2005 RODNEY KULP, 2006 KEN FRITZ, 2006 KARL   HESS, 2007 RITA EBERSOLE, 2007 LESTER MCINTOSH, 2008 MARK ROBERTS, 2008   ALICIA TRYON, 2009 PAUL D LINDERMAN, 2009 DAVID GROOME, 2010 JOHN KELLY, 2010 GREGG KINTER, 2011 WILLIAM HUNSBERGER, 2011 MIKE ZIMBA, 2012 DAVE H MAUER, 2012 MATTHEW S TOMLIN, 2013 JACKIE SMITH, 2013 JEFF CANNON, 2014 BILL BITTERMAN,   2014 MARK WYLIE

 

Link to Unami Update 

News: The Continental Chapter of Unami Lodge has elected a new Chapter Chief and Chapter Vice-Chief.  Conrad Detwiler from Troop 108 has been elected the Chapter Chief, and Christian VanDyke from Troop 367 has been elected the Chapter Vice-Chief. Please congratulate these young men when you see them, and encourage your Scouts to attend the Chapter meetings at Roundtable.

January

Gentlemen: You can pay your lodge dues on line by going to the Lodges web site http://www.unamilodge.org/ click on wheres my dues card and just follow the links that come up, fill in the blanks. If something is wrong with your input data you won't get a check mark. For dates be sure to use the correct format i.e. 01-01-1901
You do the same process for the Turtle pass, except it's much shorter.
You can pay your dues and get the Turtle pass as a group, just select group, put the number of the group (how many) and fill in the blanks.
It's great for OA families, Father & Sons etc.
1st Spring Service weekend  April 19-21,2013,  Camp Hart Link
2nd Spring Service Weekend May 17-19, Resica Falls
Fall Fellowship Weekend Oct 4-6, Camp Hart
Conclave June 7-9 2013 NE-5B Conclave
 


  Valley Forge Office | Rogers S. Firestone Center | 1485 Valley Forge Road | Wayne, PA 19087 |               610-688-6900

 

Copyright © 2014; Cradle of Liberty Council